fbpx

Sprzedawać samemu czy przez biuro?

Sprzedający i kupujący na rynku nieruchomości zastanawiają się, czy lepiej skorzystać z usług eksperta, czyli agenta nieruchomości. Czy może lepiej sprzedawać lub kupować samemu?

Moja odpowiedź jest jednoznaczna. Korzystając z usług profesjonalisty zyskasz więcej niż wynosi wysokość prowizji. Dlaczego?

Po pierwsze, ekspert Atelia Nieruchomości porusza się po rynku nieruchomości każdego dnia. Zna go od podszewki. Wie kiedy jest hossa, a kiedy bessa. Profesjonalista Atelia Nieruchomości zna wartość rynkową danej nieruchomości. To nie jest takie oczywiste, biorąc pod uwagę wiele czynników składających się na wartość nieruchomości.

Lokalizacja

Tutaj wymienię bliskość między innymi komunikacji miejskiej, odległość od Centrum, sąsiedztwo i otoczenie, dostęp do terenów zielonych jak i rekreacyjnych, bliskość infrastruktury miejskiej, szkół, przedszkoli, centrów handlowych, sklepów, przychodni, aptek, bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Tylko doświadczony agent Atelia Nieruchomości wie jaka lokalizacja jest dobra, a jakie umiejscowienie jest niekorzystne dla potencjalnego klienta. Ma to ogromny oddźwięk w jakości życia w takim miejscu i późniejszej sprzedaży.

Koszt nieruchomości

Kolejną ważną kwestią jest koszt dostosowania nieruchomości dla potencjalnego nabywcy. Należy zwrócić uwagę na niezbędne naprawy w interesującej nas nieruchomości oraz to jakich ulepszeń możemy dokonać. Jakość instalacji, dokładność wykończenia, przy których mogą być ogromne rozbieżności. Stan wizualny takiej nieruchomości określi ekspert Atelia Nieruchomości, ponieważ posiada doświadczenie, które zdobywał latami. Doświadczony makler Atelia, który uczestniczył w remontach i zna tajniki home staging potrafi klarownie określić jakość nieruchomości. Wie, o co zapytać, np. o koszty utrzymania, czy instalacje są stare, czy przechodziły modernizację. Dociekliwie zapyta o planowany remont budynku/klatki schodowej, z jakich materiałów został przeprowadzony ostatni remont, jakie są stropy w nieruchomości. Nasz agent dokona dla Państwa pełnej profesjonalnej oceny nieruchomości, co umożliwi mu jasno określić cenę nieruchomości.

Kolejną ważną kwestią są realne koszty utrzymania nieruchomości. Ekspert Atelia Nieruchomości musi tu dokładnie obliczyć miesięczny koszt utrzymania. Obejmuje to m.in. czynsz nieruchomości, koszty eksploatacyjne, podatki, koszt kredytu oraz koszty funduszu remontowego.

Zwrot z inwestycji

Jeżeli nieruchomość kupowana jest pod inwestycję, to ekspert biura Atelia Nieruchomości pomoże wyliczyć zwrot z inwestycji, by zapewnić płynność. Dobór nieruchomości musi być trafiony, aby zwroty były płynne. Niezbędna jest znajomość rynku pod względem lokalizacji, możliwości wynajmu i związanych z tym przychodów i kosztów. Powtórzę się tutaj, osoba, która nie porusza się po rynku, nie jest w stanie zrobić takiego zestawienia. Nietrafione inwestycje przydarzają się tylko ze względu na brak powierzenia takich zadań profesjonalistom. Ekspert Atelia Nieruchomości widzi wady i zalety, czasami nawet te ukryte, które nieuczciwi właściciele retuszują. Oko laika nie jest w stanie dostrzec rzeczy, które dostrzeże osoba będąca na rynku każdego dnia od wielu lat. Nasz makler ma doświadczenie, które buduje i zdobywa przez wiele lat, poruszając się na rynku nieruchomości. Tutaj przywołam przykłady: klient kupujący, gdy wchodzi na klatkę schodową, zazwyczaj jest skupiony na zakupie i na samej nieruchomości. Nie zawsze zwraca uwagę na otoczenie.

Pośrednik Atelia Nieruchomości pierwsze co określa to lokalizacja i otoczenie. Jeżeli coś wzbudzi jego obawy, alarmuje o tym nabywcę nieruchomości. Zazwyczaj osoby z rodzinami kupują nieruchomość raz, dwa razy w życiu. Pytanie, czy warto ryzykować majątkiem zbieranym przez wiele lat? Czy warto jest później się martwić o to czy sąsiedzi nie będą robili znowu imprezy? Takie rzeczy można przewidzieć pod warunkiem świadomości, że coś takiego może się stać. Pośrednik Atelia Nieruchomości z racji przebywania z klientami każdego dnia, często zna historię i genezę sprzedaży lub kupna nieruchomości. Na podstawie zebranych informacji i doświadczenia jest w stanie przefiltrować informacje, które są widoczne gołym okiem i te ukryte.

Umiejętności miękkie

Ekspert Atelia na rynku nieruchomości ma wbudowane następujące umiejętności tzw. miękkie:

 • techniki sprzedaży; z umiejętnościami sprzedaży rzadko ktoś się rodzi, ale można te umiejętności nabyć, prawdziwy ekspert Atelia Nieruchomości ma je na pewno,
 • negocjacje; umiejętność przeprowadzenia transakcji tak, aby dwie strony czuły się zwycięzcami, jest trudne, ale możliwe; tak przeprowadzają negocjacje nasi profesjonaliści,
 • zarządzanie emocjami swoimi i klienta; ta umiejętność jest niezbędna, aby odczytać klienta i rozmawiać z nim w taki sposób, aby korzystnie połączyć strony; te umiejętności są rzadkością w społeczeństwie, lecz doświadczony ekspert Atelia Nieruchomości powinien je posiadać,
 • zarządzanie czasem; aby ułożyć dobrze czas poszukiwania i oględzin nieruchomości, pośrednik biura Atelia Nieruchomości musi dobrze zarządzać swoim czasem; jeżeli wykorzystuje tę umiejętność u siebie, to również będzie szanował czas klienta;
 • mowa ciała i czytanie jej u klienta jest umiejętnością, którą można nabyć.

Widzicie Państwo ile korzyści płynie jeżeli macie koło siebie eksperta Atelia Nieruchomości? Nasi eksperci czytają język ciała podczas negocjacji i mogą to wykorzystać. Prawdziwy ekspert z naszego biura posiada przede wszystkim wiedzę z zakresu:

 • kodeksu cywilnego,
 • gospodarki nieruchomościami,
 • prawa administracyjnego,
 • podatków,
 • spadków i darowizn,
 • planowania przestrzennego,
 • kartografii,
 • prawa budowlanego.

Tak przygotowany ekspert Atelia Nieruchomości zawsze jest ogromną korzyścią dla klienta. Każdy profesjonalista może podjąć pracę w Atelia Nieruchomości jeżeli zobowiąże się do wybudowania u siebie wyżej wymienionych umiejętności. Warsztat oczywiście jest przygotowany i podany takiemu kandydatowi. Tylko osoby, które posiadają wyżej wymienione umiejętności pracują w Atelia Nieruchomości dlatego z czystym sumieniem mogę powierzyć klientów i ich oszczędności w ręce tak przygotowanych profesjonalistów.

Atelia Nieruchomości i Doradztwo
Agnieszka Zalewska

Umów się na bezpłatne konsultacje z doradcą ATELIA i sprawdź, jak wiele możesz zyskać.

„Bądź orłem na rynku nieruchomości. Z nami możesz więcej.”

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz bezpłatny poradnik
Zapisując się wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji handlowych związanych z działalnością firmy Atelia Agnieszka Zalewska za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail przez firmę Atelia Agnieszka Zalewska. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności.