fbpx

Nadzór nad najmem

ZAKRES PRAC ZARZĄDU NAJMEM:

DORADZTWO I ZNALEZIENIE NAJEMCY

Doświadczony zarządca jest nieocenioną pomocą już na etapie zakupu mieszkania (lokalizacja, rozkład mieszkania, aspekty prawne), jego wykończenia (racjonalizacja kosztu, dostosowanie projektu pod kątem wybranej grupy docelowej najemców) czy w końcu – last but not least – poszukiwaniu, ocenie i weryfikacji najemcy. Nierzetelny najemca to największy stres i ryzyko każdego wynajmującego. Dzięki zaangażowaniu zarządcy, który współpracuje z profesjonalnymi pośrednikami i reprezentuje jedynie interesy właściciela, to ryzyko jest znacznie minimalizowane. Dobry zarządca to taki, który niejedno już w swojej karierze zawodowej doświadczył i widział. Ma też do zaoferowania jeszcze jedno – naprawdę profesjonalny wzór umowy najmu.

KONTROLA I OPIEKA

Sporządzenie szczegółowego protokołu przy przekazaniu lokalu, a także zadbanie o otrzymanie od najemcy niezbędnych dokumentów, pozwala uniknąć późniejszych nieporozumień i kłopotów. Jasne zdefiniowanie obowiązków obu stron, ustalenie terminu przekazania lokalu, wizyt inspekcyjnych oraz koordynacja niezbędnych napraw, organizacja ewentualnych zakupów dodatkowego wyposażenia – wszystko to kwestie, którymi kompleksowo zajmie się zarządca nieruchomością, w całości zdejmując te problemy z głowy właściciela lokalu.

ROZLICZENIA

Oprócz troski o stan lokalu, najważniejszym obowiązkiem zarządcy jest kontrola spraw finansowych. Dbałość o terminowe regulowanie płatności przez najemcę pozwala skutecznie planować przepływy finansowe po stronie właściciela. Trzymający rękę na pulsie zarządca jest w stanie szybko reagować na opóźnienia i ewentualne problemy zdusić w zarodku. To z kolei sprawia, że najemca uczy się, że miesięczny czynsz nie należy do płatności z kategorii „można się spóźnić”.

Zarządca reguluje też wszelkie płatności leżące po stronie właściciela nieruchomości. Opłaty do wspólnoty, podatek od nieruchomości, media. Odpowiedzialnością zarządcy jest, żeby te koszty były uregulowane terminowo i w prawidłowej wysokości.

UBEZPIECZENIE

Jedna z podstawowych zasad inwestowania głosi, że zanim zaczniemy finansową ekspansję, powinniśmy zabezpieczyć majątek, który już posiadamy. Dlatego ubezpieczenie lokalu to konieczność. Dzięki ubezpieczeniu, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek szkód oraz zniszczeń, zarządca nieruchomości zajmie się zgłoszeniem szkody do ubezpieczyciela oraz pilotowaniem przebiegu naprawy. Jako profesjonalista, mający pod opieką wiele nieruchomości, jest w stanie wynegocjować z ubezpieczycielem nie tylko korzystną stawkę, ale i szerszy niż standardowo zakres polisy.

KOORDYNACJA KONTAKTÓW

Zarządzający najmem jest pierwszą osobą do kontaktu dla najemcy, administratora nieruchomości, dostawców mediów czy usług telekomunikacyjnych. W przypadku awarii, konieczności wykonania napraw czy udostępnienia lokalu dla przeglądu kominiarskiego, w zakresie obowiązków zarządcy leży koordynacja wszystkich uczestników tak, aby konieczne czynności odbyły się bezproblemowo i w ustalonym terminie.

KORZYŚCI Z ZARZĄDZANIA

Zarządzająca nieruchomością firma przejmuje nie tylko najważniejsze, ale w zasadzie wszystkie obowiązki wynajmującego. Skorzystanie z jej kompleksowych, profesjonalnych usług pozwala nie tylko zaoszczędzić cenny czas, ale i zyskać przy tym niezbędny komfort oraz bezpieczeństwo. Zarządca – dzięki stałej współpracy ze sprawdzonymi podwykonawcami – jest w stanie zorganizować naprawę, sprzątanie czy remont szybciej niż właściciel, polegający tylko na wyszukiwarce internetowej. A to oznacza, że będzie taniej i bez ryzyka, że zatrudnimy sobie fachowca rodem z sennego koszmaru.

CECHY DOBREGO ZARZĄDCY

Dobry zarządca ma w swoją misję wpisaną również dbałość o budowanie dobrej relacji między wynajmującym a najemcą. Wiadomo, że ich interesy są w dużej mierze rozbieżne, co często rodzi sytuacje konfliktowe. Zarządca działa jako bufor, a dzięki doświadczeniu i zrozumieniu interesów obu stron, niczym profesjonalny negocjator, pomaga im dojść do porozumienia. A to z kolei pozwala budować długoterminowe relacje – przedłużenie umowy najmu z dotychczasowym, sprawdzonym najemcą jest przecież najbezpieczniejszym i najtańszym dla wynajmującego rozwiązaniem.

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz bezpłatny poradnik
Zapisując się wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji handlowych związanych z działalnością firmy Atelia Agnieszka Zalewska za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail przez firmę Atelia Agnieszka Zalewska. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności.