fbpx

Czy w dzisiejszych czasach inwestowanie w nieruchomości jest dobrym pomysłem?

Czy warto inwestować w nieruchomości? Odpowiedź brzmi – tak! Wobec istniejącej sytuacji na rynku finansowym inwestycja w nieruchomości jest jedną z najbezpieczniejszych opcji dla zabezpieczenia gotówki. Już na tę chwilę mamy inflacje na poziomie 3%, a może osiągnąć nawet 5% – mówi Roman Budnik właściciel firmy „Fala” zajmującej się pozyskiwaniem finansowania inwestycji – a więc inflacja wzrasta, a stopy procentowe w bankach są bliskie zera. W tak postępującej sytuacji, za chwilę może się okazać, że będziemy jeszcze dopłacać do tego, aby móc trzymać pieniądze w banku. Co w takim razie możemy zrobić z gotówką i nie chcemy stracić na jej wartości?

Bardzo popularne są w tej chwili inwestycje w rynku mieszkaniowy z zamiarem uzyskania zwrotu włożonego kapitału poprzez wynajem. Zwrot osiągany w tym sektorze szacuje się w przedziale 5-8%, a przy podziałach nieruchomości na pokoje – 11-14%. Najem krótkoterminowy potrafił przynieść jeszcze większe zwroty, jednak wskutek COVID-19 wystąpiły diametralne zmiany na świecie, które odbiły się również na rynku nieruchomości i właśnie na najmie – między innymi wprowadzenie nauki zdalnej na uniwersytetach poskutkowało brakiem studentów w dużych miastach, a to z kolei zmniejszeniem popytu na wynajem pokojów. Zamknięcie granic i ograniczenie w przepływie ludzi przez granice zmniejszyło ilość cudzoziemców.

– Wszystko to wpłynęło na oblicze inwestycji i zmieniło je – wskazuje specjalista ds. finansowania inwestycji Roman Budnik właściciel firmy „Fala”, z którą współpracujemy. – W tej chwili znajdujemy się w sytuacji, gdzie na rynku występuje „górka cenowa” w kwestii cen nieruchomości. Co więcej, na tę chwilę przewiduje się, że nieprędko nastąpi spadek cen, gdyż ceny mieszkań na rynku wciąż wzrastają, a i tak następuje ich szybka sprzedaż. Jednakże osoby kupujące mieszkania w celu ich wynajmowania, muszą się liczyć z tym, że jest to teraz dość problematyczny temat – może się okazać, że będzie koniecznie obniżenie kosztów wynajmu, aby cena była konkurencyjna ze względu na dużą ilość dostępnych nieruchomości na rynku.

Co więc zrobić z pieniędzmi?

Kupić złoto? A może diamenty? Niestety, ich ceny bardzo wzrosły. Ale istnieje jeszcze inna opcja, która na dzisiaj jest bardzo dobrym rozwiązaniem – mianowicie inwestycja w grunty. Jednakże i do tego trzeba podejść rozsądnie. Jest wiele możliwości i sposobów na ulokowanie w tym obszarze kapitału, ale tylko przy pomocy osób doświadczonych. Kimś, kto potrafi poruszać się po rynku nieruchomości. Osoba, która zna potrzeby potencjalnych klientów i realia w zakresie gruntów. Plan zagospodarowania przestrzennego, dostęp do mediów, rodzaj gruntu, możliwości zabudowy i znajomość prawa w tej materii są istotne. Jest wiele czynników, które wpływają na atrakcyjność działki i to, w jakiej cenie będzie można ją sprzedać.

Jaką działkę kupić i co z nią zrobić?

Możemy kupić większy obszar, podzielić go, uzbroić i sprzedawać, jako działki budowlane. Możemy jednak też zacząć budować i sprzedawać domy, które są w tej chwili najbardziej poszukiwane, czyli: mieszkania, szeregowce, bliźniaki. I jest! Mamy piękną wizję pracy, inwestycji, która przyniesie nam zysk. Tylko wtedy zaczynają pojawiać się wątpliwości – współpraca z projektantami, geodetami, a co z kwestiami prawa budowlanego? Jak mam sobie poradzić? I tutaj pojawia się opcja pomocy. Zawsze możesz powierzyć prowadzenie inwestycji osobie lub firmie doświadczonej w branży, obytej z rynkiem nieruchomości. Sami w naszej firmie zajmujemy się takimi projektami.

Zajmujemy się wszystkim – począwszy od analizy potrzeb klienta kupującego, przez analizę finansową do samej sprzedaży. Wyszukujemy odpowiednie, atrakcyjne działki, pozyskujemy pozwolenia na budowę, współpracujemy z projektantami – zajmujemy się wykonawstwem i sprzedażą. Kompleksowa usługa od A do Z, dostosowana do wymagań inwestora i potrzeb potencjalnych nabywców. Odpowiednia firma będzie dobrze zaznajomiona z tematami podatkowymi w szczególności stawek VAT. Taka firma w odpowiedni sposób zastosuje właściwe przepisy i w ten sposób pomoże osiągnąć wyższy dochód. Zatem grunty to obszar, w którym można zainwestować z większym zyskiem, niż zapewnia to rynek wynajmu.

Podsumowując, najważniejsze to mieć odpowiednią wizję i osobę, która ją dobrze zrealizuje. Wtedy nawet w tych niepewnych czasach jesteśmy w stanie zainwestować przyszłościowo i z korzyścią.


Autor : Agnieszka Zalewska

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz bezpłatny poradnik
Zapisując się wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji handlowych związanych z działalnością firmy Atelia Agnieszka Zalewska za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail przez firmę Atelia Agnieszka Zalewska. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności.