fbpx

Chcesz wynająć mieszkanie? Poznaj 8 zasad, niezbędnych w wyborze właściwego wynajmu.

Lokalizacja

Przemyślany adres to połowa sukcesu. Dobrze się zastanów, w jakiej dzielnicy chcesz mieszkać. Zdecyduj, do których obiektów i miejsc chcesz posiadać najszybszy dostęp. Należy brać pod uwagę takie czynniki jak: metoda podróżowania (komunikacja miejska, auto), miejsce pracy, szkoły czy przychodni rodzinnej. Istotny jest również tryb życia, m.in. posiadanie zwierząt, konsumpcja oraz warunki zdrowotne. Właściwa analiza powyższych czynników pozwoli zaoszczędzić czas w życiu codziennym i uniknąć rozczarowań w przyszłości.

Standard

Wybór standardu mieszkania ma znaczący wpływ na jakość dalszego życia. Jeżeli nastawiasz się na długoterminowy wynajem, określ metody własnego funkcjonowania. Weź pod uwagę takie czynniki jak:

  • wyposażenie kuchni w pomocnicze sprzęty kuchenne,
  • jakość instalacji,
  • higienę oraz wyposażenie łazienki,
  • ilość mebli i ich funkcjonalność pod kątem pakowności posiadanych przedmiotów.

Po podpisaniu umowy najmu większe zmiany mogą nie być brane pod uwagę.  Zdarza się jednak, że w ramach udogodnienia właściciel może uzupełnić uzasadniony brak niektórych sprzętów. Warto zwrócić uwagę również na akustykę budynku i grubość ścian. W zależności od trybu życia możemy nieświadomie przeszkadzać innym własnym funkcjonowaniem.

Koszty

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić wysokość opłaty czynszowej. Trzeba rozróżnić składniki czynszowe na te, które są w nim zawarte i te, które ewentualnie należy dodatkowo opłacić. Następnie podsumuj koszty i podejmij rozsądną decyzję na podstawie własnych możliwości finansowych.

Otoczenie

Sąsiedzi to ludzie, z którymi mijamy się codziennie. Powinieneś być świadomy, jakie środowisko będzie twoim otoczeniem przez najbliższe miesiące, w szczególności gdy posiadasz dzieci.

Formalności

Zawsze spisuj umowę najmu. Posiadanie dokumentu świadczącego o legalnym użytkowaniu lokalu jest niezbędne. 

Umowa

Zapoznaj się dokładnie z treścią umowy. Wszelkie kwestie, które wydają się niezrozumiałe, przeanalizuj z wynajmującym i dostosuj do własnych potrzeb. Zwróć uwagę na czas trwania umowy. Termin oznaczony wg kodeksu cywilnego niezawierający okresu wypowiedzenia, oznacza zobowiązanie do opłacania mieszkania przez cały okres trwania umowy. Nawet w przypadku, gdy z powodów losowych będziesz zmuszony do zmiany lokalu. Okres wypowiedzenia umowy jest zapisem chroniącym najemcę w przypadkach losowych, gdy zaistnieje potrzeba jej zerwania.

Stan rzeczywisty

Po podpisaniu umowy i odebraniu kluczy do nieruchomości spisz z właścicielem protokół zdawczo-odbiorczy. Powinien on zawierać wartość liczników, dokładny opis standardu oraz stanu lokalu. Wszelkie zarysowania, pęknięcia i ślady zużycia także powinny być ujęte w spisie. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią fotografie, które można dołączyć do protokołu. Taka forma zabezpieczenia uchroni Cię przed zbędnymi nieporozumieniami na koniec współpracy.

Dodatkowa pomoc

Aby uniknąć błędnych decyzji, możesz zwrócić się do pośrednika nieruchomości. Pośrednik na podstawie wieloletniej praktyki i doświadczenia pomoże dokonać właściwego wyboru i zadba o odpowiednią formę umowy

Umów się na bezpłatne konsultacje z doradcą ATELIA i sprawdź, jak wiele możesz zyskać.

„Bądź orłem na rynku nieruchomości. Z nami możesz więcej.”

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz bezpłatny poradnik
Zapisując się wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji handlowych związanych z działalnością firmy Atelia Agnieszka Zalewska za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail przez firmę Atelia Agnieszka Zalewska. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności.