Chcesz wynająć mieszkanie? Poznaj 8 zasad, niezbędnych w dokonaniu właściwego wyboru.

LOKALIZACJA 

Przemyślany adres to połowa sukcesu. Dobrze się zastanów w jakiej dzielnicy chcesz mieszkać. Zdecyduj, do których obiektów i miejsc chcesz posiadać najszybszy dostęp. Należy brać pod uwagę takie czynniki jak : metoda podróżowania ( komunikacja miejska, auto ), miejsce pracy, szkoły czy przychodni rodzinnej. Istotny jest również tryb życia, m.in posiadanie zwierząt, konsumpcja oraz warunki zdrowotne. Właściwa analiza powyższych czynników pozwoli zaoszczędzić czas w życiu codziennym i uniknąć rozczarowań w przyszłości

STANDARD 

Wybór standardu mieszkania ma znaczący wpływ na jakość dalszego życia. Jeżeli nastawiasz się na długoterminowy wynajem, określ metody własnego funkcjonowania. Weź pod uwagę takie czynniki jak wyposażenie kuchni w pomocnicze sprzęty kuchenne, jakość instalacji, higienę oraz wyposażenie łazienki, ilość mebli i ich funkcjonalność pod kątem pakowności posiadanych przedmiotów. Po podpisaniu umowy najmu większe zmiany mogą nie być brane pod uwagę.  Zdarza się jednak że w ramach udogodnienia właściciel może uzupełnić uzasadniony brak niektórych sprzętów. Warto zwrócić uwagę również na akustykę budynku i grubość ścian ponieważ w zależności od trybu życia możemy nieświadomie przeszkadzać innym własnym funkcjonowaniem.

KOSZTY 

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić wysokość opłaty czynszowej oraz rozróżnić składniki czynszowe na te które są w nim zawarte i te, które ewentualnie należy dodatkowo opłacić. Następnie podsumuj koszty i podejmij rozsądną decyzję na podstawie własnych możliwości finansowych.  

OTOCZENIE 

Sąsiedzi to ludzie, z którymi mijamy się na codzień. Powienieś być świadomy jakie środowisko będzie twoim otoczeniem przez najbliższe miesiące, w szczególności gdy posiadasz dzieci.

FORMALNOŚCI 

Zawsze spisuj umowę najmu. Posiadanie dokumentu świadczącego o legalnym użytkowaniu lokalu jest niezbędne. 

UMOWA 

Zapoznaj się dokładnie z treścią umowy. Wszelkie kwestie które wydają się niezrozumiałe przeanalizuj z wynajmującym i dostosuj do własnych potrzeb. Zwróć uwagę na czas trwania umowy. Termin oznaczony wg kodeksu cywilnego nie zawierający okresu wypowiedzenia oznacza zobowiązanie do opłacania mieszkania przez cały okres trwania umowy nawet w przypadku, gdy z powodów losowych będziesz zmuszony do zmiany lokalu. Okres wypowiedzenia umowy jest zapisem chroniącym najemcę w przypadkach losowych, gdy zaistnieje potrzeba jej zerwania.

STAN RZECZYWISTY  

Po podpisaniu umowy i odebraniu kluczy do nieruchomości spisz z właścicielem protokół zdawczo odbiorczy zawierający wartość liczników, dokładny opis standardu oraz stanu lokalu. Wszelkie zarysowania, pęknięcia i ślady zużycia także powinny być ujęte w spisie. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią fotografie które można dołączyć do protokołu. Taka forma zabezpieczenia uchroni Cię przed zbędnymi nieporozumieniami na koniec współpracy.

DODATKOWA POMOC 

Aby uniknąć błędnych decyzji możesz zwrócić się do pośrednika nieruchomości, który na podstawie wieloletniej praktyki i doświadczenia pomoże dokonać właściwego wyboru i zadba o odpowiednią formę umowy

Umów się na bezpłatne konsultacje z doradcą ATELIA i sprawdź, jak wiele możesz zyskać.

„Bądź orłem na rynku nieruchomości. Z nami możesz więcej.”